SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GÜN ETKİNLİĞİ!

Okulda Sürdürülebilir Bir Gün!
Bilgilenmek, paylaşmak, deneyimlemek için sizi 16 Şubat Pazar günü çeşitli sivil/özel girişimler ile el ele organize ettiğimiz “Okulda Sürdürülebilir Bir Gün”e, YeniOkul’a davet ediyoruz!

Okulda Sürdürülebilir Bir Gün’de yetişkin ve çocuk atölyeleri, söyleşiler için kimler bizle olacak?

Buğday Derneği, Dönüşüm Derneği, Kokopelli Şehirde, Permakamp, Mercan Yurdakuler “Zehirsiz Ev”, Sinek Sekiz Yayınları, Şehir Dedektifi, Merak Et Dergisi, Ek Biç Ye İç, Studio Sustain

Detaylar ve çizelge için takipte kalın!

Meşe Palamudu Çocuk Evi  ve YeniOkul İlkokulu ve Ortaokulu olarak, çok uzun bir süredir eğitim çevremize ve sürecimize doğanın döngüsünü dahil etmeye çabalıyoruz. Çocukların,  öğretmenlerin ve  ailelerin  doğa/çevre ile doğrudan gerçek bir iletişim kurmasını önemsiyoruz. Şehirdeki doğa parçaları gün be gün azalırken birbirimizle tanışmak için yaylalara çıkmamız, çocukların toprakla temas ettiği, oynadığı, ektiği, büyümesini takip ettiği, sağlıklı besinin nasıl elde edildiğini deneyimlediği  Beykoz Permakamp‘ı programımıza dahil etmemiz, REMIDA adını verdiğimiz sanat atölyemizin ailelerden gelen destekle bir İLERİ DÖNÜŞÜM  ATÖLYESİ (Upcycle) olarak işlemesi hep bu çabanın uzantıları.

Bundan sonraki süreçte, İstanbul gibi tükenen, tüketen bir metropolde büyüyen çocuklarımıza her birinin  kendi başına “dönüştürücü bir güç” olduğunu bilmeleri, bilinçlenmeleri, çevrelerini  bilinçlendirmeleri ve yaşamlarını sahiplenmeleri için biz de okul olarak sorumluluk almak istiyoruz. Hem eğitim içeriğimizde hem de bir topluluk dinamiğine sahip ailelerimizin desteğiyle SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK üzerine örnek bir uygulama geliştirmek istiyoruz. Bunun için  yaşarken öğrenebileceğimiz, yaygınlaştıracağımız  bir program oluşturmaya başladık bile. Bilgilenmeye, paylaşmaya 16 Şubat tarihinde ağırlıklı olarak ailelerimiz, çeşitli sivil/özel girişimler ile birlikte bir etkinlik organize ediyoruz.

OKULDA SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR GÜN

Okullarımızın kimliğini ve süreçte uygulamalarını SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK kavramı ile bütünleştirmek/geliştirmek ve bu konuda SOSYAL SORUMLULUK tarafımızı da daha aktif bir şekilde yürüteceğimiz bir süreci başlatmak istiyoruz.

KATILIM FORMU

ETKİNLİĞE KATILACAK KİŞİ SAYISI